گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور - مطالب دی 1388
 

پخش برنامه "روبه فردا" هفتگی شد

پخش برنامه زنده "روبه فردا" هفتگی شد.به گزارش فارس، برنامه زنده "روبه فردا" که با حضور شخصیت های برجسته سیاسی در روزهای فرد روی آنتن می رفت، از هفته جاری فقط در روزهای پنجشنبه پخش خواهد شد. بنابراین گزارش، این برنامه که به نود سیاسی مشهور شده، با اجرای "وحید یامین پور" پخش می شود، روزهای پنجشنبه ساعت 20:22 به روی آنتن خواهد رفت و چهره های برجسته سیاسی از گروه های مختلف در آن حضور خواهند داشت.

نوع مطلب : سینما و تلویزیون، 
برچسب ها :


عباسپور:کنکور بین سال های91 تا 93 حذف می شود


رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس زمان حدف کنکور را بین سال های 91 تا 93 عنوان کرد و گفت: این موضوع در حال بررسی است. به گزارش مهر، علی عباسپور تهرانی فرد در خصوص آخرین اخبار مربوط به حذف کنکور با اشاره به جلسه ماه گذشته، گفت: در این جلسه قرار بود وضعیت فارغ التحصیلان و دانش آموزان سال سوم و پیش دانشگاهی و ملاک قرار دادن معدل آنها در صورت حذف کنکور مورد بررسی قرار گیرد.وی افزود: این گزارش تهیه شده و در اختیار کمیسیون آموزش و تحقیقات و وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم قرار گرفت.عباسپور خاطر نشان کرد: بناست پس از بررسی این گزارش در جلسه  دیگری سال مشخصی را برای حذف کنکور تعیین کنیم. وی با بیان اینکه پیشنهاد کمیسیون برای حذف کنکور سال 91 بود، تصریح کرد: امیدواریم بین سال 91 تا 93 آن سالی که می تواند بهترین نتیجه را با حذف کنکور داشته باشد، انتخاب شود.نماینده مردم تهران در مجلس ، گفت: اگر سال 91 انتخاب شود قاعدتا به تغییر قانون نیازی ندارد اما اگر سالهای دیگر انتخاب شود یا باید در قانون تغییری ایجاد کنیم و یا اینکه در برنامه 5 ساله پنجم توسعه ذکر کنیم که سال حذف کنکور تمدید شده و مثلا تا پایان سال اول یا دوم برنامه پنجم به اجرا در خواهد آمد. البته این موضوعات هم اکنون در دست بررسی است.رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات اضافه کرد: پیش از این در قانون حذف کنکور آمده بود که تا پایان سال اول برنامه پنجم این قانون به اجرا در آید و کنکور حذف شود اما باتوجه به تغییراتی که  در اجرای این قانون به وجود آمد که منشا بیشتر آن نیز تغییرات مدیریتی در وزارت آموزش و پرورش بود. به دلیل اینکه بار این قانون نیز بر دوش آموزش و پرورش است و باید خود را آماده می کرد، عملا اقدام موثری صورت نگرفت.وی ادامه داد: با انتخاب وزیر جدید آموزش و پرورش بحث این که حذف کنکور در سال 91 محقق می شود یا خیر و برنامه ریزی در این رابطه در حال مطالعه و بررسی است تا ببینیم نتیجه چه خواهد شد.

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها :


  رهبر:عقلای دو طیف به مناظره ها بیایند 


 رئیس فراکسیون روحانیون مجلس خواستار این شد که عقلای دو طیف سیاسی به مناظره های تلویزیونی دعوت شوند.حجت الاسلام محمد تقی رهبر در گفتگو با  مهر،تصریح کرد:این منتقدین واقع گرا هستند که می توانند منصفانه راه کار برای آرامش کشور و همچنین حرکت چرخ توسعه ارائه کنند و کسانی که افراطی هستند جامعه را به سوی تند روی و افزایش تنش می برند. رهبربا اشاره به مناظره های سیاسی پخش شده ازرسانه ملی، تصریح کرد: نفس مناظره در چارچوب منطقی ادب و اخلاق برای مردم روشنگر است ولی اگر این مناظره ها در فضای لجاجت و تخریب انجام شود نتیجه ای جز افزایش تشنج در افکار عمومی نخواهد داشت.نماینده مردم اصفهان در مجلس با تاکید بر اینکه مناظره کنندگان به رغم آزاد بودن تریبون باید خط قرمز ها را رعایت کنند، گفت: افراط و تفریط در فضای کنونی تبعات منفی دارد و باید در این مناظره ها تلاش بر این باشد که نتیجه به تقویت نظام و وحدت در جامعه منتهی شود.وی با اشاره به مسائل مطرح شده در چند مناظره گذشته، اظهار کرد: برخی از مناظره کنندگان انصاف را رعایت نکرده و سخنان مستندی را بیان نکردند و در برخی از موارد حجم زیادی از خوبیها فراموش شده و بر روی یک موضوع منفی تاکید شد.حجت الاسلام رهبر افزود: طرح چنین دید گاه هایی به بی ثباتی در افکار عمومی انجامیده و نتیجه اینگونه سخنان نمی تواند وحدت باشد.وی صدا و سیما را یک رسانه عمومی دانست که نباید در قبال برخی مواضع بی طرف باشد، گفت: باید مدیران این برنامه تلویزیونی چارچوبی را برای مناظره ها تهیه کنند که چنانچه کسی از آن عبور کرد نقض قرار داد محسوب شده و با تذکر مجری برنامه به محور گفتگو بازگردد.امام جمعه موقت اصفهان در مجلس طرح مسائل غیر ضروری و حاشیه ساز را موجب شکاف میان جامعه دانست و تاکید کرد: دعوت شدگان باید افراد محقق و واقع بین بوده و از منصفان دو جناح باشند تا بهانه به دست رسانه های بیگانه ندهند.

نوع مطلب : مجلس شورای اسلامی، 
برچسب ها :


 تعداد نمایندگان مجلس افزایش می یابد 

 وزیر کشور از افزایش تعداد نمایندگان مجلس از 290 به 310 نماینده خبرداد.به گزارش واحد مرکزی خبر، مصطفی محمدنجار در حاشیه جلسه هیات دولت، گفت: با لایحه ای که وزارت کشور به دولت تقدیم می کند و پس از تصویب به مجلس خواهد رفت، 20 نماینده به سقف نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه می شود.نجارافزود: در حال حاضر 290 نماینده مجلس داریم که براساس اصل 64 قانون اساسی از سال 68 هر 10 سال یکبار 20 نماینده اضافه می شود.وی به مطالعات گسترده معاونت سیاسی وزارت کشور در حوزه تقسیمات کشوری اشاره کرد و افزود: این لایحه با توجه به ویژگیهای انسانی، جغرافیایی و سیاسی و بر مبنای عدالت و پیشنهاد استانداری ها مورد بررسی قرار می گیرد.وزیر کشورر، اضافه کرد:  این موضوع در مطالبات مردم و پیگیری حقوق انان نقش مهمی دارد.وی درباره زمان ارائه این لایحه به دولت گفت:  کار مطالعاتی این لایحه آغاز شده است و پس از نهایی شدن و تکمیل مطالعات به دولت ارائه می شود.محمدنجار گفت:  فکر می کنم تا پایان امسال این لایحه به دولت ارائه شود
انتقام شهید علی محمدی را ازصهیونیست ها می گیریم 
وزیر کشور همچنین دیروز در حاشیه جشنواره "کودک و هوای پاک" در تالار بزرگ کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص نتیجه بررسی ها در مورد ترور دکتر "مسعود علی محمدی" در منطقه قیطریه تهران، اظهار داشت: یک اقدام کور این چنینی که زاییده حرکات موساد ،سیا، و دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران است ضعف آنان را نشان می دهد.   نجار ادامه داد: دشمنان می خواهند مانع پیشرفت علم و تکنولوژی و ترقی دانشمندان ایران اسلامی شوند.   وزیر کشور خطاب به رژیم صهیونیستی، آمریکا و دیگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: به طور قطع مطمئن باشید که ایران انتقام خون شهید مسعود علی محمدی را از شما خواهد گرفت.

نوع مطلب : ایران، مجلس شورای اسلامی، 
برچسب ها :


 لغوامتیاز"فرهنگ آشتی" و تذکربه آفتاب یزد واعتماد 


گروه سیاسی:  معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی ارشاد اعلام کرد که در جلسه روز 28 دیماه هیات نظارت بر مطبوعات روزنامه "فرهنگ آشتی" و هفته نامه های "همت" و "موج اندیشه" لغو امتیاز شدند. به گزارش ایسنا، هیات نظارت برمطبوعات روزنامه "فرهنگ آشتی" را با توجه به تخلفات مستمر از مفاد قانون مطبوعات به استناد تبصره ماده 11 این قانون، لغو امتیاز کرد. همچنین هفته نامه های "همت" و "موج اندیشه" به علت تخلف از مفاد مختلف قانون از جمله توهین به برخی از شخصیت های محترم نظام - علی رغم اصلاحات اساسی در آخرین ویژه نامه مربوطه با نام "به یاد شهید همت - موج اندیشه"- ، براساس ماده 27 و تبصره ماده 11 این قانون لغو امتیاز شدند. بر اساس این گزارش، محمدعلی رامین - دبیر هیات نظارت بر مطبوعات - ضمن اعلام این خبر، افزود: در این جلسه روزنامه "امین جامعه" به علت عملکرد مثبت در زمینه انعکاس اغتشاشات روز عاشورا که بخش قابل توجهی از اعمال تخریبی و قانون شکنی های اغتشاشگران و بی حرمتی آنان نسبت به عزاداران امام حسین (ع) را به تصویر کشانده و موجب شناسایی و رسوایی حرمت شکنان گردید، مورد تشویق قرار گرفت. وی افزود: در این جلسه مقرر شد به روزنامه "آفتاب یزد" به علت روند محتوایی پرتخلف از جمله مطالبی که موجب تبلیغ و تشویق به شرکت در اجتماعات غیرقانونی منجر به اغتشاشات می گردد، برای بار دیگر تذکر جدی هیات نظارت ارسال شود. دبیر هیات نظارت برمطبوعات ادامه داد: برای روزنامه "اعتماد" نیز به علت درج مطلبی تحت عنوان "دولت بی صدا" در صفحه 4 ضمیمه روز 26 دیماه آن روزنامه و بکارگیری تعابیر اهانت آمیز و .... به استناد تبصره 4 ماده 9 و تبصره ماده 3 قانون مطبوعات تذکر کتبی هیات ارسال شد. 

نوع مطلب : ایران، 
برچسب ها :


سه شنبه 29 دی 1388 :: نویسنده : لیلا شادمان

ابهام در پرداخت یارانه نقدی  

قانون هدفمندکردن یارانه ها در حالی بر پرداخت یارانه به کلیه خانوارهای ایرانی تاکید دارد که رییس مرکز آمار ایران از پرداخت یارانه فقط به خوشه های اول و دوم جمعیتی کشور که شامل 47 میلیون و 700 هزار نفر می شود، خبر داده است.
به گزارش مهر، محمد مدد رییس مرکز آمار ایران در گفت وگو با شبکه دوم سیما با اشاره به اینکه دولت در سال نخست اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها تصمیم گرفت جمعیت کشور را به سه خوشه تقسیم بندی کند، گفته است: در خوشه نخست که دهک اول تا چهارم را شامل می شود، حدود 30 میلیون نفر، در خوشه دوم دهک های پنجم تا هفتم جامعه با 17 میلیون و 600 هزار نفر و در خوشه سوم دهک های هشتم تا دهم با 14 میلیون نفر قرار گرفته اند. مدد تاکید کرده است:  یارانه ها فقط به خوشه اول و دوم پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه درآمد خانواده شش نفری در خوشه یک، کمتر از 473 هزار تومان است، افزوده است: خانوار شش نفره ای که درآمدش بین 473 هزار تومان تا 788 هزار تومان است در خوشه دو قرار می گیرد و خانوار شش نفره ای که بیش از 788 هزار تومان درآمد داشته باشد در خوشه سه قرار می گیرد، ضمن اینکه در خوشه یک، درآمد سرانه هر نفر 788 هزار و 381 ریال و در خوشه دو درآمد سرانه هر نفر یک میلیون و 303 هزار و سه ریال است.به گفته وی، نمودار هزینه درآمد خانوار نشان می دهد، درآمد دهک های هشتم تا دهم به اندازه تمام درآمد جامعه است. این در حالی است که بررسی قانون هدفمندکردن یارانه ها که لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری پس از تایید شورای نگهبان برای اجرا به دولت ابلاغ کرده، چیز دیگری را به اثبات می رساند.
در بند الف ماده هفتم قانون هدفمند کردن یارانه ها آمده است: یارانه در قالب پرداخت نقدی و غیر نقدی با لحاظ میزان درآمد خانوار نسبت به "کلیه خانوارهای کشور" به سرپرست خانوار پرداخت شود.
البته باید اشاره کرد که دولت در لایحه اولیه ارسالی به مجلس برای هدفمندکردن یارانه ها پرداخت یارانه نقدی به هفت دهک درآمدی را پیشنهاد کرده بود که در نهایت نمایندگان پس از بررسی سناریوهای مختلف همچون پرداخت یارانه نقدی به دو و پنج دهک، سرانجام با پرداخت یارانه به کلیه خانوارهای ایرانی موافقت کردند. حل باید به انتظار آینده نشست و دید سرانجام مسئولان دولتی آیا پاسخی برای رفع ابهام این موضوع دارند.

نوع مطلب : اقتصاد، 
برچسب ها :


سه شنبه 29 دی 1388 :: نویسنده : لیلا شادمان

استان لرستان

لرستان
استان لرستان، یکی از استان های غربی ایران است. این استان  28،294 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن در سرشماری سال 1385 بالغ بر 1،716،527 نفر گزارش شده است. این استان سیزدهمین استان ایران از نظر جمعیت می باشد و یکی از استان های پرجمعیت ایران به شمار می رود.خرم آباد مرکز استان و بروجرد دیگر شهر بزرگ آن است. این دو شهر از بزرگترین شهرهای ایران نیز به حساب می آیند: طبق آمار سال 1385 ،خرم آباد بیستمین شهر بزرگ ایران و بروجرد سی امین شهر بزرگ کشور است. لرستان سرزمینی کوهستانی است و غیر از چند دشت محدود، سراسر آن را کوههای زاگرس پوشانده است. بر اساس یافته های باستان شناسی این منطقه یکی ازنخستین سکونتگاه های قدیمی بشر است و مفرغ لرستان از شهرت باستان شناسی زیادی برخوردار است. نام لر در متون تاریخی پس از حمله اعراب به ایران، اولین بار در قرن 4 هجری قمری به شکل واژه های "اللریه"، "لاریه"، بلاد اللور" و "لوریه" در متون بازمانده از آن دوران بروز میکند. در لغت نامه دهخدا آمده است: "لر طایفه ای از ایرانیان چادرنشین. لر و یا لور نام عشیرتی است بزرگ از عشایر کرد. گروهی از اکراد در کوههای میان اصفهان و خوزستان و این نواحی بدیشان شناخته آید و بلاد لر خوانند و هم لرستان و لور گویند. (رجوع به این دو کلمه شود). حمدا مستوفی گوید در زبده التواریخ آمده که وقوع اسم لر بدان قوم بوجهی گویند از آنکه در ولایت مارود دیهی است آن را کرد میخوانند و درآن حدود دربندی آن را به زبان لری کوک اکر خوانند ودر آن دربند موضعی است که لر خوانند چون اصل ایشان از آن موضع خواسته ایشان را لر خوانند. وجه دوم آن است که به زبان لری کوه پردرخت را لر گویند و بسبب ثقالت را» کسره  لام با ضمه کردند و لر گفتند و وجه سوم اینکه این طایفه از نسل شخصی اند که او لر نام داشته و قول اول درست تر می نماید ... رجوع به لر بزرگ و لر کوچک شود." (لغت نامه دهخدا)
تاریخ لرستان
پیش از رسیدن قوم ماد ساکنان لرستان اقوامی مانند کاسی ها، الیپی ها، لولوبیان و عیلامیها، بودند. لرستان به عنوان بخشی از سرزمین ایران شاهد مهاجرت قبایل آریایی بوده است. قوم ماد به غرب ایران کنونی از جمله مناطق لرستان کنونی کوچیدند.
مادها پس ازادامه مطلب


نوع مطلب : ایرانشناسی، 
برچسب ها :


به زودی اعلام می‌شود
 
تغییر در سهمیه بندی و قیمت بنزین
 
جام جم آنلاین: مشاور رئیس جمهور و رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از برگزاری جلسه صبح امروز یكشنبه ستاد هدفمندسازی یارانه ها به ریاست رئیس جمهور خبر داد.

محمد رویانیان در مصاحبه با واحد مرکزی خبر با بیان اینکه جلسات ستاد هدفمندسازی یارانه ها در روزهای آینده هم برگزار می شود، گفت: در جلسه امروز درباره تشکیل سازمان هدفمندسازی یارانه ها و همچنین انتخاب سخنگو برای این سازمان بحث شد.

وی درباره قانون هدفمند سازی یارانه ها و اینکه در حال حاضر دولت در چه مرحله ای از کارهای مقدماتی برای اجرای این قانون است؟ گفت: کارها باید قدم به قدم جلو رود؛ در حال حاضر مرکز آمار باید اصلاحات آماری را انجام دهد؛ بخش های دیگر نیز به صورت ضرب الاجل مشغول کارند.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه رئیس جمهور شخصا هدایت ستاد هدفمندسازی یارانه ها را بر عهده گرفته است، افزود: تصمیم گیری درباره سوخت، سهمیه بندی و قیمت بنزین از ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گرفته شده و به ستاد هدفمند سازی یارانه ها سپرده شده است که من نیز عضو این ستادم.

رویانیان هیچ کدام از اظهار نظرهای اخیر درباره سهمیه بندی و قیمت بنزین را در سال آینده تایید نکرد و گفت: مسئله بر سر این است که ببینیم از هفت انرژی که مردم به صورت مستقیم با آنها سروکار دارند کدام یک اثر بخشی بیشتری دارد که باید درباره آنها تصمیم گیری شود.

وی افزود: هر گونه تغییری در بحث سوخت چه از نظر قیمت و چه از نظر اصل سهمیه بندی در ستاد هدفمندسازی یارانه ها تصمیم گیری می شود.

مشاور رئیس جمهور در پاسخ به اینکه تصمیمات این ستاد درباره سوخت چه زمانی اعلام می شود؟ گفت: به زودی اعلام می شود.

نوع مطلب : اقتصاد، 
برچسب ها :


دوشنبه 28 دی 1388 :: نویسنده : لیلا شادمان
به ریاست آیت الله لاریجانی
 
نشست سران سه قوه برگزار شد
 
نشست سران قوای مجریه، مقننه و قضائیه، بعد از ظهر امروز یکشنبه به میزبانی آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه برگزار شد.
 

به گزارش واحد مركزی خبر، در این نشست دو ساعته ، آقایان محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی و آملی لاریجانی درباره مسائل روز کشور، بحث و تبادل نظر کردند.

این چهارمین نشست سران سه قوه در دو ماه اخیر است که قوه قضائیه میزبان دو نشست از آنها بوده است.

دو نشست دیگر به میزبانی دولت و مجلس شورای اسلامی برگزار شده بود.

نوع مطلب : ایران، 
برچسب ها :


انتخابات ریاست جمهوری اوكراین
 
یانوكوویچ و تیموشنكو در مرحله دوم
 
 بر اساس دو نظرسنجی كه در پایان انتخابات ریاست جمهوری اوكراین در روز یكشنبه انجام شد ویكتور یانوكوویچ رهبر حزب مخالف و خانم یولیا تیموشنكو، نخست وزیر این كشور به مرحله دوم این انتخابات راه یافتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ویكتور یانوكوویچ رهبر حزب مخالف و خانم یولیا تیموشنكو، نخست وزیر اوكراین در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری اوكراین كه روز 7 فوریه برگزار می شود با یكدیگر رقابت خواهند كرد.

16 نامزد دیگر از جمله ویكتور یوشچنكو،رئیس جمهور كنونی با این دو رقابت داشتند. هنوز آمار رسمی در مورد آرای كسب شده توسط نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اوكراین منتشر نشده است.

نوع مطلب : اوکراین، 
برچسب ها :
( کل صفحات : 29 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور
گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور
درباره وبلاگ

گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور

مدیر وبلاگ : لیلا شادمان
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :