تبلیغات
گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور - روزنامه اعتماد 35 بار تذكر دریافت كرده بود
 
طی 11 ماه سال جاری
 
روزنامه اعتماد 35 بار تذكر دریافت كرده بود
 
سید احسان قاضی زاده مدیر كل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: روزنامه اعتماد در 11 ماه امسال 35 بار تذكر دریافت كرده بود.
 

به گزارش فارس ، مدیر كل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توقیف و تعطیلی هیچ نشریه و روزنامه‌ای خوشحال نمی‌شود، بلكه رفتار و عملكرد هر روزنامه و نشریه است كه می‌تواند سرنوشت آن را رقم بزند.

وی افزود: هیئت نظارت بر مطبوعات هیئتی فرا قوه‌ای و متشكل از نمایندگان قوای سه گانه و همچنین نمایندگان افكار عمومی و مطبوعات است و آرا و تصمیمات این هیئت بر مبنای قانون مطبوعات مبتنی بر خواست افكار عمومی صادر می‌شود.

مدیر كل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد افزود: روزنامه اعتماد فقط در طول 11 ماه گذشته 35 مورد تذكر دریافت كرده بود كه 6 مورد این تذكرات توسط هیئت نظارت بر مطبوعات صادر شده بود و 29 مورد دیگر توسط اداره كل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد صادر شده بود.

وی با اشاره به یك اصل حرفه‌ای در مطبوعات گفت: بر اساس این اصل حرفه‌ای اگر بیش از 2 مورد تذكر از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات صادر شده باشد، آن نشریه و روزنامه باید در نحوه انتشار و انعكاس مطالبش مراقبت بیشتری را اعمال كند.در طول سال 88 در ملاقات‌های حضوری و تلفنی كه مقامات و مدیران معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد با مدیر مسئول روزنامه اعتماد داشتند، نكات و تذكرات لازم داده شده بود كه این نشان‌ دهنده تعامل سازنده و مؤثر با این روزنامه بوده است.اما این روزنامه به شیوه‌های مرسوم خودش ادامه داده و به تذكرات داده شده، اعتنایی نكرده است.

قاضی‌زاده گفت: سیاه‌نمایی افراطی نسبت به اوضاع اقتصادی و اجتماعی، ایجاد تقابل میان اقشار مختلف جامعه به خصوص میان دانشگاهیان و حوزویان، القا تقابل میان قوای سه گانه، تحریف سخنان و مواضع رؤسای قوای سه گانه كشور، ترسیم تمایل حاكمیت به خشونت‌طلبی در عرصه اجتماع، چاپ مطالب تحریك كننده و ساختارشكنانه در طول 10 ماه بعد از انتخابات به صورت مستمر، تقابل با روحیه امید و انسجام ملی و انعكاس ضعیف حماسه حضور ملی مردمی 9 دی و 22 بهمن از عمده‌ترین محورهایی بوده كه در طول این مدت در تذكرات كتبی و شفاهی در مواقع مختلف به این روزنامه منعكس شده بوده است.

وی با اشاره به موضوع اخیر در مورد روزنامه اعتماد كه در هیئت نظارت بر مطبوعات مطرح شده بود، گفت: روزنامه اعتماد در این روزهای آخر به صورت سلسله‌وار یكسری مطالب طنز آلود را چاپ می‌كرد كه در این مطالب طنز موارد تخلفی وجود داشته است.

مدیر كل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد ارشاد گفت: در این مطالب دستاوردهای هسته‌ای نظام جمهوری اسلامی ایران را به تمسخر گرفته شده بود و به صورت ضمنی از قطعنامه‌های صادره علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت ضمنی شده بود، از چهره نظام جمهوری اسلامی یك چهره خشونت‌بار ترسیم شده بود و اتهام به نظام زده بودند كه نظام به دنبال برخورد خشونت‌آمیز با مردم و ملت است.

وی اضافه كرد: در این مطالب، بینش و آگاهی 70 میلیون ایرانی در مورد مسائل اقتصادی و اجتماعی به صورت ضمنی مورد سؤال قرار گرفته بود، حتی قواعد دینی و فقهی اسلام هم به تمسخر گرفته شده بود، ضمن این‌كه این روزنامه اقدام به انتشار ویژه‌نامه‌هایی كرده بود كه همه این ویژه‌نامه‌ها بر اساس قانون مطبوعات غیر قانونی و فاقد مجوز انتشار بودند.

مدیر كل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ماده 6 قانون مطبوعات كه حدود و تخلفات مطبوعات را مشخص كرده است، گفت: در بند یك ماده 6 قانون مطبوعات آمده است كه نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی مطالبی است كه به اساس نظام جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد می‌كند.در بند 4 این قانون نیز ایجاد اختلاف بین اقشار مختلف جامعه به ویژه از طریق مسائل بومی و نژادی و در بند 5 این ماده تحریص و تشویق گروه‌ها و افراد به ارتكاب اعمال علیه امنیت و حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از كشور است را تخلف دانسته است.

قاضی زاده اضافه كرد: در بند 8 این قانون افترا به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هر یك از افراد كشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی كه حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عكس یا كاریكاتور باشد، تخلف است و در بند 11 پخش شایعات و مطالب خلاف واقع یا تحریف مطالب دیگران و در بند 12 انتشار مطلب علیه اصول قانون اساسی را تخلف دانسته است.

وی گفت: در همین ماده 6 تبصره‌ای وجود دارد مبنی بر این‌كه متخلف منظور از موارد مندرج در این ماده مستوجب مجازات‌های مقرر درماده 698 قانون مجازات اسلامی خواهند بود و در صورت اصرار مستوجب تشدید مجازات و لغو پروانه است.

مدیر كل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان كرد: هیئت نظارت بر مطبوعات بعد از 35 تذكر این تشدید مجازات را با توجه به اصرار و تكراری كه وجود داشت، تبدیل به توقیف كرد.

وی با تأكید بر این‌كه ما از تعطیلی و توقیف هیچ روزنامه‌ای خوشحال نمی‌شویم گفت: معتقد هستیم كه آزادی مطبوعات در كشورمان وجود دارد. به طوری كه هم اكنون 3 هزار و 300 نشریه مجوز دار در سطح ملی و استانی داریم و این ظرفیت در مطبوعات ما وجود دارد كه صدای قانونی و جریان‌های تشكل‌ها و گروه‌های قانونی و مجوز دار ثبت شده را در قالب قانون مطبوعات به اطلاع مردم برسانند.

مدیر كل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأكید كرد: ما به افكار عمومی احترام می‌گذاریم و افكار عمومی از هیئت نظارت می‌خواهد كه با مطبوعاتی كه اصول انقلاب را زیر سؤال می‌برند و حضور حماسی ملی را نوعی دیگری تفسیر می‌كنند، برخورد كنند.

جام جم آنلاین

نوع مطلب : ایران، 
برچسب ها : روزنامه اعتماد،
گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور
گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور
درباره وبلاگ

گزیده روزنامه ها و خبرگزاری های کشور

مدیر وبلاگ : لیلا شادمان
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :